Határtalanul kiránduláson voltak hetedikeseink 2024. június 25-től június 29-ig, Erdélyben.
Az 5 napos kirándulás jól sikerült. Tanulóink nagyon sok élménnyel gazdagodhattak. Csodálatos tájakat láttunk, szép helyszíneken fordultunk meg.
- nap
A kedd az utazásról szólt. Útközben minden gyereknek nagy élményt jelentett a határátlépés, hiszen még egyikük sem volt külföldön. A kísérő tanárok Ildikó tanárnő és János tanárbácsi egész úton mesélt azokról a területekről, ahol áthaladtak. Így pihenhettek a gyerekek a Királyhágón, láthatták a Tordai-hasadékot, érdekességeket hallhattak Csucsáról, Tordáról, Kolozsvárról, a Sóvidékről, a Hargitáról.
- nap
Szerdán a Gyergyói-medencén áthaladva a Gyilkos-tó és a Békás-szoros volt a legfontosabb úticélunk. A természeti táj kialakulásáról Ildikó tanárnő mesélt, a történelmi és néprajzi érdekességeket János tanárbácsi ismertette. Valamennyi tanulónk lenyűgözve haladt végig a természet alkotta különös helyeken. Visszafelé jövet Gyergyószentmiklóson szerettük volna még megnézni a Szent Miklós templomot és az Örmény templomot, de az útépítési munkálatok ezt lehetetlenné tették. Délután viszont zárásként megnézhettük a Szépvízi Székely Határőr emlékközpontot (ez utóbbiban segítségünkre volt testvértelepülésünk, Csíkrákos polgármestere: Császár Attila).
- nap
Harmadik napon a Sóvidékre látogattunk, amiről már az első napon kaptak információkat a gyerekek. Érdeklődéssel hallgatták Szovátán a Medve-tó kialakulásának történetét, de a legnagyobb várakozást valamennyiükben a Parajdi Sóbánya keltette. A bányaművelésről hallottakat lenn a bányában szinte élőben is megtapasztalhatták. Tudatosult bennük is, hogy milyen természeti kincsektől választott el bennünket Trianon. Délután Farkaslakára érkeztek, ahol megkoszorúzták Tamási Áron sírját és itt alkalom nyílt vásárlásra is. Ezután Székelyudvarhelyen keresztül indultunk Csíkrákosra, ahol a szállásunk volt. Az udvarhelyi Vasszékely szobrát viszont városi rendezvény miatt csak buszból tudtuk fényképezni. Viszont a Emlékezés Parkjában valamennyi szoborról kaptak információt a gyerekek. Késő délután Csíkszeredába érkezve megtekinthették a Makovecz Imre által tervezett Millenniumi templomot, majd pedig a Csíksomlyói kegytemplomot.
- nap
Negyedik napunkat a madéfalvi Siculicidium emlékműnél kezdtük, ahol tanulóink koszorút helyeztek el a Székely mártírok emlékműnél. Innen Kézdivásárhelyre folytattuk utunkat, ahol Gábor Áron emlékét idézte fel tanárbácsi. Visszafelé jövet Nyergestetőn róttuk le tiszteletünket a székely katonák emléke előtt, az 1849. augusztus 1-jei csata emlékhelyén. Mindenkit meghatott a székely „Thermopüla” története, illetve Ildikó tanárnéni által felolvasva Kányádi Sándor verse. Ezután utunk a Gyimesekbe vitt, ahol elmentünk az Ezeréves határig, ahol láttuk a felújítás alatt álló Rákóczi várat. Láthattuk a vasúttörténeti kiállítást a ’30-as őrházban. Megkoszorúztuk a II. világháborús bunker emlékhelyet, ahol tanárbácsi beszélt a tanulóknak az 1944 őszén itt zajló védelmi harcokról.Ezután a nap után zárásként a helyi iskolásokkal volt egy kis vetélkedőnk, beszélgetésünk. Majd vacsora után hozzáfogtunk a pakoláshoz, hiszen szombaton reggeli után indultunk haza.
5. nap
Hazautazással telt, átbeszélgettük mi mindent láttunk, kit mi ragadott meg a legjobban, ki mire emlékszik a kiutazás során látottakból. Fáradt, de lelkes csapatunk 29-én este 7 előtt érkezett Jászladányra.